Операційні світильники — це спеціальне медичне обладнання, яке забезпечує потрібний спектр освітлення, без якого неможливо обійтися на операційному столі. Також використовуються в діагностичних та інших медичних кабінетах. Дуже багато залежить від центрального освітлення: від поставленого діагнозу, до вдало проведеної операції.
При використанні виділяють 4 основні види світильників
- Стаціонарні (використовуються в більшості медичних установ);
- Пересувні (можливе пересування і направлення променів у потрібну область);
- Стельові (застосовуються в хірургічних і перев’язувальних відділеннях, до плюсів відносять: надійність кріплень і пристрою, легкість управління; на стельові лампи можливе кріплення камер, що дозволяє стежити та контролювати те, що відбувається);
- Настінні (володіють такими перевагами: відсутність тіні, легкість в експлуатації, легкий контроль променів; мінуси – не можливо змінити розташовування, виникають складнощі при переміщенні).
На що звертати увагу при виборі операційного світильника
- Максимальний спектр освітлення світильника. Якість освітлення залежить від потужності та кількості ламп у світильнику. Кількість не має перевищувати 5 ламп і не менше ніж 2 лампи. Глибина освітлення досягається кількістю ламп у світильнику;
- Безтіньові світильники — ефективно зводять тіні до мінімуму;
- Відсутність нагрівання ламп. Операційні лампи не повинні нагрівати руки хірурга та особливо пацієнта, під час хірургічного втручання;
- Легкість і надійність в експлуатації. Лікар повинен з легкістю змінювати спектр освітлення і не гадати про можливі наслідки. Під час складних операцій, боротьба за життя йде за лічені секунди;
- Габарити пристрою. Лікар повинен вільно працювати та пристрій не повинен заважати або обмежувати його дії;
- Безпечність і функціональність пристрою. Тільки чисті еко-матеріали та легкість у чистці. Більшість моделей мають спеціальний тримач для швидкого фіксування світильника. У сучасних пристроях є функція регулювання кольорової температури ламп. Майже всі світильники здатні працювати на дистанційному управлінні та знімних акумуляторах, що полегшує роботу лікаря в більшості випадках.
Зверніть увагу! Як правильно розрахувати потужність світильника для операційної
Освітленість робочої кімнати, яку повинен забезпечувати хірургічний операційний світильник має бути від 3000-5000 до 10000 люксів. В операційних використовуються світильники з високою світловіддачею. До того ж, операційний світильник складається з великої кількості ламп, які знаходяться в одній арматурі, що забезпечує сумарний потік достатньої яскравості.
При розрахунку потужності освітлювальних приладів в операційній слід керуватися кількістю операційних столів, які можуть бути долучені одночасно.
Отже, на 3 столи потрібне операційне освітлення з сумарним від 9 до 30 тисяч люкс. З огляду на високу спрямованість їх випромінювання, можна вважати цю величину незмінною на відстані до 3 м. Але маючи на увазі розбіжність потоку світла, рекомендується на кожен метр зменшувати її на 10%.