Операційні світильники

Операційні світильники — це спеціальне медичне обладнання, яке забезпечує потрібний спектр освітлення, без якого неможливо обійтися на операційному столі. Також використовуються в діагностичних та інших медичних кабінетах. Дуже багато залежить від центрального освітлення: від поставленого діагнозу, до вдало проведеної операції.

При використанні виділяють 4 основні види світильників

  • Стаціонарні (використовуються в більшості медичних установ);
  • Пересувні (можливе пересування і направлення променів у потрібну область);
  • Стельові (застосовуються в хірургічних і перев’язувальних відділеннях, до плюсів відносять: надійність кріплень і пристрою, легкість управління; на стельові лампи можливе кріплення камер, що дозволяє стежити та контролювати те, що відбувається);
  • Настінні (володіють такими перевагами: відсутність тіні, легкість в експлуатації, легкий контроль променів; мінуси – не можливо змінити розташовування, виникають складнощі при переміщенні).

На що звертати увагу при виборі операційного світильника

  • Максимальний спектр освітлення світильника. Якість освітлення залежить від потужності та кількості ламп у світильнику. Кількість не має перевищувати 5 ламп і не менше ніж 2 лампи. Глибина освітлення досягається кількістю ламп у світильнику;
  • Безтіньові світильники — ефективно зводять тіні до мінімуму;
  • Відсутність нагрівання ламп. Операційні лампи не повинні нагрівати руки хірурга та особливо пацієнта, під час хірургічного втручання;
  • Легкість і надійність в експлуатації. Лікар повинен з легкістю змінювати спектр освітлення і не гадати про можливі наслідки. Під час складних операцій, боротьба за життя йде за лічені секунди;
  • Габарити пристрою. Лікар повинен вільно працювати та пристрій не повинен заважати або обмежувати його дії;
  • Безпечність і функціональність пристрою. Тільки чисті еко-матеріали та легкість у чистці. Більшість моделей мають спеціальний тримач для швидкого фіксування світильника. У сучасних пристроях є функція регулювання кольорової температури ламп. Майже всі світильники здатні працювати на дистанційному управлінні та знімних акумуляторах, що полегшує роботу лікаря в більшості випадках.

Зверніть увагу! Як правильно розрахувати потужність світильника для операційної

Освітленість робочої кімнати, яку повинен забезпечувати хірургічний операційний світильник має бути від 3000-5000 до 10000 люксів. В операційних використовуються світильники з високою світловіддачею. До того ж, операційний світильник складається з великої кількості ламп, які знаходяться в одній арматурі, що забезпечує сумарний потік достатньої яскравості.

При розрахунку потужності освітлювальних приладів в операційній слід керуватися кількістю операційних столів, які можуть бути долучені одночасно.

Отже, на 3 столи потрібне операційне освітлення з сумарним від 9 до 30 тисяч люкс. З огляду на високу спрямованість їх випромінювання, можна вважати цю величину незмінною на відстані до 3 м. Але маючи на увазі розбіжність потоку світла, рекомендується на кожен метр зменшувати її на 10%.